Під поняттям «Школа» ми маємо на увазі передачу досвіду та знань зі східних бойових мистецтв.
Історія назви Школи «Чунг Нам Во Дао»
Чунг (Trung) — означає Вірний, Відданий;
Нам (Nam) — мається на увазі батьківщина В’єтнам, в’єтнамський народ, Південь;
Во (Vo) — означає бойовий характер техніки;
Дао (Dao) — Шлях, напрямки, школа, стиль.
Чотири ієрогліфи разом мають один загальний зміст: Школа, віддана В’єтнаму, що має бойовий характер технік.
Історія нашої школи налічує не одну сотню років. Вона зародилася ще у XIII столітті, коли В’єтнам перебував під феодальної владою. До XVIII століття більшість учнів нашої школи були охоронцями, помічниками у питаннях безпеки імператора та його чиновників. І так було кілька поколінь доти, доки прийшли французи на початку ХІХ століття.
Країна занурилася у громадянську війну. У ній загинули ті, хто підтримував старого імператора і ті, хто виступав на боці європейських інтервентів з їх гвинтівками та гарматами. Наші учні та представники інших шкіл можуть воювати проти будь-якої холодної зброї, але проти куль – на жаль, ніхто. У кривавому протистояння загинуло так багато воїнів, що в більшості шкіл залишилися або тільки труси, які взагалі не виходили на війну, або найсильніші майстри.
Незабаром кращі представники різних шкіл, що залишилися в живих, створили союз, щоб підтримати сина імператора – принца. Молодий правитель потребував нової армії, а майстрів було дуже мало. Тому вони вирішили об’єднати свої зусилля і створити нову школу, яка увібрала б у себе всі їхні знання та майстерність. У ті часи наставники зберігали свої навчання в таємниці, але патріархи погодилися пожертвувати кожен своєю школою, щоб створити одну спільну. У такий спосіб виникла школа Чунг Нам Во Дао.
Знайомство моєї сім’ї з Чунг Нам У Дао відбулося волею випадку. Мій дід народився на початку Першої світової війни. І в цей час якийсь астролог і знахар на ім’я Фан Чонг By (Phan Trong Vu) прийшов до мого прадіда. За його розповідями, він був родом з Ван Кйєпа, але доля кидала його різними дорогами. Від поневірянь він втомився і хотів залишок своїх років провести на рідній землі. Рідних у нього не було, і він попросив мого заможного прадіда допомогти йому.
Мій прадід ніколи не був скупою людиною, він завжди говорив: даруй — якщо можеш, допоможи — якщо можеш, і не чекай подяки, адже людині може бути так важко, що в неї не буде ні часу, ні сил, щоб віддячити тобі. Прадід допоміг Фан Чонг By побудувати будинок, і він став лікарем для всього села, а для нашої родини астрологом та вчителем каліграфії. Прадід, мабуть, не підозрював, що запросив у свій будинок справжнього дракона у вигляді людини. Великого Майстра Школи «Чунг-Нам-Во-Дао».
Гранд Майстер By почав вчити мого діда читати і писати ієрогліфи, потім каліграфії, потім буддизму і конфуціанству, і дуже скоро він став близьким другом мого прадіда. Так як у самого Майстра не було ні дружини, ні дітей, коли моєму діду було п’ять років, він прийняв його названим сином, і все почалося…
Рік за роком проходив у важких, виснажливих тренуваннях, в яких загартовувалися не тільки тіло і дух, але і розум юного Фам Чунг Бінь. Великий майстер By передавав йому всі секрети школи, навчав медицині та астрології, таємним дотикам, які вбивають чи воскрешають, мистецтву пізнання долі людини після п’ятихвилинної з нею розмови. У 1944 р., коли майстер By помер, Фам Чунг Бінь у свої 30 років був вже сформованим майстром і у всій провінції не було рівних йому суперників.
До кінця Другої Світової війни «Чунг-Нам-Во-Дао» була школою закритого типу, де знання передавалися тільки всередині сім’ї: від батька до сина. І тільки після об’єднання країни в єдину державу у 1975 р. школа «Чунг-Нам-Во-Дао» знову зайняла своє почесне місце в культурній спадщині бойових мистецтв В’єтнаму. Я, Фам Чунг Тхань, почав навчатись бойовим мистецтвам з шести років у свого діда та все дитинство провів в важких тренуваннях. Крім того, мені також передали знанная по астрології, мистецтву фен-шуй, знання як працювати з точками людини, медитація, дихальні практики та весь ций пласт стародавніх знань, які колись були невід’ємними від бойових мистецтв.
Сьогодні школа «Чунг-Нам-Во-Дао» входить у Міжнародну Федерацію «Во Дао В’єтнам» — її послідовники є не лише у В’єтнамі, а й у Канаді, Польщі, Німеччині, Ізраїлі та в Україні.